A Semmelweis Egyetem Központi Levéltára kapta Az év felsőoktatási levéltára díjat

Szerző: Homor Péter

A Semmelweis Egyetem Központi Levéltára rangos elismerésben részesült: 2024-ben elnyerte a Magyar Levéltárosok Egyesülete (MLE) által alapított Az év felsőoktatási levéltáradíjat. Az ünnepélyes díjátadó eseményre 2025. június 17-én a levéltár Budapest, Stáhly utca 7-9. alatti épületében került sor.

Az eseményen megjelent vendégeket Dr. Molnár László, a Semmelweis Egyetem Központi Levéltára igazgatója köszöntötte. Prof. emer. Dr. Rosivall László a Semmelweis Egyetem Baráti Köre elnöke a levéltár múlt őrző munkájának fontosságáról beszélt. Köszöntő beszédében Dr. Szende László KIM Közgyűjteményi Főosztályvezető az egyetemi levéltárakban őrzött dokumentumok történeti értékére és jelentőségére hívta fel a figyelmet. Szól az elismerésre méltó eredményekről, amelyet a Semmelweis Egyetem levéltára ért el. Az új épületbe költözéssel, annak levéltári célra történő átalakításával az egyik legjobb állományvédelmi és munkakörülményekkel büszkélkedhető egyetemi levéltárrá vált

Dr. Szögi László, a Magyar Felsőoktatási Levéltári Szövetség (MFLSZ) tiszteletbeli elnöke, a hazai egyetemi levéltárügy megteremtője a Semmelweis Egyetem levéltáralapításában is részt vett, így első kézből oszthatta meg emlékeit. Molnár László történelem szakos egyetemistaként az ő javaslatára választotta szakdolgozati témájának az itteni iratanyag egy részének a feldolgozását. Mivel a szakdolgozatának elkészültével párhuzamosan jött létre az egyetemi levéltár, így adódott a lehetőség, hogy részt vegyen a levéltár elindításában.

A köszöntések után Molnár László igazgató röviden visszatekintett történetére. A Semmelweis Egyetem levéltára az elmúlt 33 évben jelentős fejlődésen ment keresztül. Hivatalosan 1992 végén jött létre a levéltár, 1993-tól dolgozik állandó levéltáros az egyetemen, önálló szervezeti egységgé 2005-ben vált. Jelenleg a rektor és a kancellár közös irányítása alatt működik.

Az iratállomány a rektori hivatalból először az egykor műszerjavítóként szolgált, felújított épületébe került, majd egy másfél éves átmeneti időszakot követően 2022-ben foglalta el jelenlegi helyét, ahol jó körülmények között dolgozhatnak. A több mint három évtized alatt a levéltár iratállománya közel ötszörösére, 165 méterről 766 méterre nőtt.

Az eredmények között szerepelnek a sikeresen megvalósult állományvédelmi programok (restaurálás, savtalanítás), három egyetemtörténeti kiállítás (1994, 2010, 2020) megrendezése, valamint a Semmelweis Baráti Kör közreműködésével végzett értékmentő munka. Sok személyi fond került be a gyűjteménybe, ami jelzi a levéltár egyetemen belüli beágyazottágát. A jövőre nézve az egyetem történeti állandó kiállításának megszervezése a cél. A személyzet létszáma jelenleg öt és fél főállású munkatárs. Molnár László zárásként megköszönte egykori és mai munkatársai, önkéntesként segítő egyetemi levéltáros pályatársai áldozatos munkáját, amely nélkül a levéltár érte volna el az eredményeket.

Dr. Kenyeres Istvánt, a MLE elnöke beszédében elmondta, hogy 2023 decemberében az egyesület vezetősége úgy döntött, évente két díjat adnak át: egyet a nagyobb levéltárak, egyet pedig felváltva az egyházi, illetve a felsőoktatási levéltárak közül. A díjat a MLE bizottsága ítéli oda, de a jelölteket társegyesületek, köztük a MFLSZ terjeszti fel. A Semmelweis Egyetem Központi Levéltára a 2024-ben az év felsőoktatási levéltára kategóriában kapta meg az elismerést. Az év levéltára díj másik kitüntetettje 2024-ben a MNL Békés Vármegyei Levéltára volt, a díjátadót 2025 májusban tartották.

A díjazottak kiválasztásánál az innovatív megoldások, az infokommunikációs lehetőségek kihasználása, a közönségbarát és költséghatékony programok és fejlesztések előnyt élveznek. A díjjal a Semmelweis Egyetem Központi Levéltára három évtizedes tevékenységének kiemelkedő szakmai eredményeit ismerték el