Értékes és izgalmas kiadványokkal közvetítenek tudást a hazai és határon túli magyar levéltárak

Négy kategóriában adták át az Év Levéltári Kiadványa díjat január 28-án Budapesten a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megvalósuló Nyitott Levéltárak 2015 programsorozat zárásaként.

„Gazdag és megújulásra kész a levéltáros szakma” – jelentette ki az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában tartott ünnepségen Vígh Annamária. Az EMMI Közgyűjteményi Főosztályának vezetője szerint a levéltárak által kiadott kiadványok egyre szélesebb közönséget céloznak meg. A szakember ugyanakkor nyomatékosította, hogy ezeknek a könyveknek a hatékonyabb terjesztése tovább erősítendő feladat az intézmények számára.

„Első alkalommal pályázott és nyert díjat határon túli magyar iratokat őrző levéltár” – hívta fel a figyelmet Tyekvicska Árpád. A díjat alapító Magyar Levéltárosok Egyesülete elnöke hozzátette: a hazai egyházi levéltárak is kiemelkedő teljesítményt nyújtottak tudományos műhelyként, már nem az első alkalommal. Tyekvicska Árpád elmondta: a levéltárosok célja, hogy az általuk feltárt ismeretanyag ne belső tudás maradjon, hanem a társadalom számára is ismertté váljon. A szakma ezért kíváncsian figyeli a levéltári kiadványok döntő részét finanszírozó NKA működésével kapcsolatos változásokat.

„A tudásátadás, tudásközvetítés legfontosabb formája 2016-ban is a könyv” – jelentette ki Biszak Sándor. A hazai levéltárakkal régóta együttműködő Arcanum Adatbázis Kft. ügyvezető igazgatója 25 éve foglalkozik digitalizált kiadványokkal. A szakember hangsúlyozta: az elektronikus kiadványok nem tudtak a könyvek helyére lépni, ugyanakkor a digitális jelenlét fontos a könyvek számára, mivel „elviszi azok hírét”, a digitalizálás pedig új minőséget, kereshetőséget adhat egy kiadványnak.

A rangos szakmai zsűri értékelése szerint a meglévő stabil levéltári tudományos műhelyek mellett újak is megjelentek, vagyis országszerte komoly kiadványkészítő tevékenység folyik a levéltárakban. A zsűri tagjai Á. Varga LászlóKollega-Tarsoly IstvánSzakály SándorSzögi László és Cseh Gergő Bendegúz voltak. A Magyar Levéltárosok Egyesülete 2013 óta ítéli oda az elismeréseket a kiemelt közművelődési jelentőségű, magas szakmai és esztétikai színvonalú köteteknek, illetve a korszerű technológiával elérhető adatbázisoknak.

Forráskiadványok kategória díjazottjai

I.Márki Sándor naplói I. 1873-1892. Szerk. Erdész Ádám (Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltára)A pályaművet Pajkossy Gábor, az ELTE BTK Történeti Intézet Új- és Jelenkori Magyar Történeti Tanszék egyetemi docense méltatta.
II.Nemes Gábor: Brevia Clementina. Magyar vonatkozású brévék VII. Kelemen pápa idejéből 1523 – 1526 (Győri Egyházmegyei Levéltár)
III.„Törvényes” megszállás. Szovjet csapatok Magyarországon 1944-1947 között (Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára)

Monográfiák, tanulmánykötetek kategória díjazottjai

I.Tóth Tamás: A Kalocsa-Bácsi Főegyházmegye 18. századi megújulása Patachich Gábor és Patachich Ádám érsekek idején (1733–1784) (Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár)A pályaművet Siptár Dániela Piarista Rend Magyar Tartománya Központi Levéltára tudományos munkatársa mutatta be a közönségnek.
II.Hermann István: A veszprémi egyházmegye igazgatása a 18. században (1700-1777) (Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Megyei Levéltára)
III.A Hajdú-Bihar Megyei Levéltár évkönyve 34. (Magyar Nemzeti Levéltár Hajdú-Bihar Megyei Levéltára)

Levéltári szakmai kiadványok kategória díjazottjai

I.Fazekas István: A Haus-, Hof- und Staatsarchiv magyar vonatkozású iratai (Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára)A pályaművet Kulcsár Krisztina főlevéltáros, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának munkatársa mutatta be a résztvevőknek.
II.Bernád Rita – Barabás Kisanna: Plébániai levéltárak II. A Marosvásárhelyi és a Székelyudvarhelyi Gyűjtőlevéltárak repertóriuma (Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár)
III.Géra Eleonóra – Oros András – Simon Katalin: Buda város tanácsülési jegyzőkönyveinek regesztái, 1966-1703 (Budapst Főváros Levéltára)

Levéltári adatbázisok kategória díjazottjai

I.Ybl Miklós Virtuális Archívum (Budapest Főváros Levéltára)A pályaművet Sisa József, az MTA BTK Művészettörténeti Intézet igazgatója méltatta.
II.A gyulai zsidó temető adatbázisa (Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltára)