Ritka esemény és fontos kezdeményezés helyszíne volt Esztár község: 2021. június 14-én emléktáblát kapott Osváth Lajos Bihar megye egykori főlevéltárosa. Az avatáson köszöntőt mondott Jakab István a Magyar Országgyűlés alelnöke az esemény fővédnöke, valamint védnökként Szabó Csaba a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója, Kenyeres István a Magyar Levéltárosok Egyesületének elnöke és Vitányi István országgyűlési képviselő.
A beszédek után került sor a Polgármesteri hivatal (Árpád utca 1.) falán elhelyezett emléktáblát leleplezésére és megkoszorúzására. Az emléktábla állítás kezdeményezője, Szálkai Tamás az MNL Hajdú-Bihar Megyei Levéltára főlevéltárosa. Ezt követően az ünneplők átvonultak a Széchenyi utca 47. sz. alatti Rendezvénypajtába, ahol Bulcsu László, a Hajdú-Bihar megyei közgyűlés alelnöke, Szécsi Tamás, Esztár község polgármesterének illetve Szendiné Orvos Erzsébet, az MNL Hajdú-Bihar Megyei Levéltára igazgatója köszöntőjét követően a „Levéltári pajta” kiállítás keretében az MNL Hajdú-Bihar Megyei Levéltárának kiállításaival lehetett ismerkedni. Az ünnepségen jelen volt Dr. Barabás László tiszteletbeli osztrák főkonzul, Osváth Lajos leszármazottja, akivel Szécsi Attila történész beszélgetett. A rendezvényre a Bihari Levéltárosok Útja projekt nyitórendezvénye és egyben első állomásaként került sor.
Csengerújfalui Osváth Lajos 1866. április 29-én született Esztárban, ahol édesapja tanító volt. Nagybátyja, Osváth Pál a Sárrét történetírójaként ismert. Tanulmányait a Debreceni Református Kollégiumban és a nagyváradi jogakadémián végezte. Előbb vármegyei számvevőként dolgozott Nagyváradon, majd 1901-től Bihar vármegye főlevéltárosa lett. Több mint két évtizedes levéltári tevékenysége kimagasló eredményei közé tartozik a járási iratok gyűjteményének kialakítása. 1923-ban kellett elhagynia állását, mert nem kívánt hűségesküt tenni a román királyra. Számtalan iratmásolatot készített és hitelesített, majd menekített át Magyarországra. Ő volt az első országos levéltáros egyesület életre hívója. 1931-ben hunyt el Tápióbicskén


